Ingatlanpiaci trendek 2025-ben: Európa növekszik, Magyarország adaptálódik

March 20, 2025
6 perc olvasási idő

Nemzetközi partnerünk, a Savills legfrissebb előrejelzése szerint az európai ingatlanpiaci befektetések volumene 2025 első negyedévében várhatóan meghaladja az 50 milliárd eurót, ami 28%-os növekedést jelent az előző évi azonos időszakhoz képest. A tanácsadócég elemzése szerint az európai ingatlanpiacon 2025-ben átfogó helyreállásra és növekedésre készülhetünk. A legtöbb országban éves bővülés várható a befektetési tevékenységek terén. Csehország, Portugália, Franciaország, Írország és Románia esetében lehet a legjelentősebb növekedésre számítani az előző év első negyedévéhez képest. Ennek köszönhetően az előrejelzése szerint 2025-ben a befektetési volumen elérheti a 216 milliárd eurót, ami 13%-os éves növekedést jelentene.

A geopolitikai és gazdasági kihívások ellenére is egyértelműen növekszik az érdeklődés a belvárosi irodák, szállodák, adatközpontok és különböző kiskereskedelmi szektorok iránt, valamint az úgynevezett „beds and sheds” (lakóingatlanok és logisztikai létesítmények) területén. Az erős, hosszú távú piaci alapvető tényezők – például a stabil bérlési kereslet és a kedvező piaci környezet – továbbra is magabiztossá teszik a befektetőket az európai ingatlanpiaccal kapcsolatban.

A magyar ingatlanpiac is része lesz az európai növekedési trendnek, bár a helyzet itt sajátos dinamikát mutat. Simonyi Balázs, Irodabérbeadási Diviziónk vezetője szerint:

„2024-ben sikerült folytatni a 4 éve tartó emelkedő trendet, és a teljes tranzakciós mennyiség visszatért a pandémia előtti szintre. Véleményünk szerint 2025-ben a tendencia folytatódni fog, bár nem a korábbi 30%-os, hanem inkább 10-15%-os növekedést várunk.”

Az épületátadások terén 2025-ben mindössze három spekulatív épület átadása várható (a Magyar Állam által megvásárolt új irodaépületeket nem számítva): a Wagner Palota (2 250 m²), a Rhodium (3 300 m²) és a Center Point 3 (35 000 m²).

Az üresedési ráta terén 2025-ben alapvetően nem várunk pozitív változást a piaci helyzetben. Sőt, valószínűleg a kínálati helyzet tovább erősödik, mivel az állami finanszírozású intézmények állományból való kikötözése (kb. 200 000 m²) erősebb hatással lesz a piacra, mint az átadások rendkívül alacsony szintje.

A bérleti díjak tekintetében a kínálati piac alapvetően nem engedi az árak emelkedő pályára kerülését. Ugyanakkor a kivitelezési költségek korrekciója nélkül a bérleti díjak nem süllyedhetnek tovább a rájuk nehezedő nyomás ellenére sem. Ennél fogva, a speciális versenyhelyzeteket és piaci részvevőket nem számítva, a díjak stagnálására lehet számítani, ugyanakkor a bérleti díjmentes időszakok további növekedése várható.

A magyar befektetési piacról Balogh Attila, Capital Markets Divíziónk vezetője hozzátette:

„2021 óta folyamatosan csökkent az éves turnover a befektetési piacon, mely valamivel 430 millió euró felett állt meg 2024 év végén. 2024 utolsó negyedévében erősödő aktivitás volt tapasztalható, mely lendület idei évben is kitart. A folyamatban lévő tárgyalások és tranzakciók alapján van esély arra, hogy a 2024-es forgalom megduplázódjon, ami mindenképpen egy pozitív jel a piac és a szereplők számára. Külön bizakodásra ad okot, hogy folyamatban vannak irodaügyletek is, a funkcióval kapcsolatos aggodalmak ellenére. A hozamok továbbra is stagnálnak, de a csökkenő finanszírozási kamatkörnyezetben az elvárt megtérülés elérhető közelségbe került. Az iroda mellett továbbra is nagy a kereslet a hosszú távú szerződésekkel rendelkező ipari-logisztikai és kiskereskedelmi ingatlanok iránt, valamint az erős turizmus miatt a hotelszektorban is könnyebb befektetőt találni, mint eladó ingatlant. A magyar befektetők részéről az elmúlt két évben tapasztalt erős(ödő) tőkekiáramlás várhatóan megmarad, amíg a hazai hozamszintekkel versenyképes ingatlanokat tudnak vásárolni.”

Az európai ingatlanpiac 2025-re jelentős növekedést ígér, és Magyarország is részt vesz ebben a pozitív trendben. Bár a helyi piac sajátos kihívásokkal néz szembe, a befektetők számára továbbra is vonzó lehetőségek nyílnak, különösen azokban a szegmensekben, ahol a hosszú távú piaci alapvető tényezők – mint a stabil kereslet és a kedvező környezet – erősek. Savills partnerként folyamatosan követjük és elemzzük a piaci változásokat, hogy ügyfeleink számára átfogó és aktuális szolgáltatásokat nyújthassuk. További információkért és a legfrissebb piaci elemzésekért keressenek minket bizalommal!

No items found.

Simonyi Balázs
Head of Office Agency

+3620/929-1620balazs.simonyi@eston.hu

Nikolett Svéger
Senior Consultant

+3620/400-9061nikolett.sveger@eston.hu

Barbara Mórocz
Consultant

+3620/400-9062barbara.morocz@eston.hu

Svéger Nikolett
Senior Tanácsadó

+3620/400-9061nikolett.sveger@eston.hu

Gáspárdy Benedek
Junior Tanácsadó

+3620/400-9086benedek.gaspardy@eston.hu

Kapcsolódó bejegyzések

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy az elsők között értesüljön piaci hírekről és elemzésekről

Így megkapja legfrissebb híreinket és elemzéseinket közvetlenül a postaládájába.

Feliratkozással Ön elfogadja a Adatvédelmi szabályzatot.
Thank you! You have successfully subscribed to our newsletter!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
__wf_fenntartott_öröklés
Fedezze Fel Híreinket És Elemzéseinket

Maradjon naprakész legfrissebb piaci híreinkkel és elemzéseinkkel.

Fedezze fel az a magyar és nemzetközi kereskedelmi ingatlanpiac legfrissebb híreit és elemzéseit az ESTON-tól. Merüljön el átfogó piaci jelentésekben és elemzésekben és tanulmányokban az  aktuális ingatlanpiaci trendekről.